top of page

Działania i wydarzenia:

Plebiscyt FIO Małopolska Lokalnie

December 13, 2018

Projekt "Troska dla zatroskanych" dobiegł końca! Od października do grudnia przeprowadziliśmy w sumie 10 spotkań grupy wsparcia dla aktywistów i aktywistek zagrożonych wypaleniem. Dla wielu osób był to pierwszy raz, gdy mogły wreszcie szczerze porozmawiać o związkach działalności społecznikowskiej z życiem osobistym, o tym jak wpływa ona na ich relacje z rodziną i znajomymi. 


Chcemy szczególnie podziękować uczestnikom i uczestniczkom projektu, prowadzącym psychologom oraz wszystkim, którzy nas wspierali!

Przed końcem roku pozostała już tylko jedna, mała rzecz, o którą prosimy. Do 30 grudnia na stronie FIO Małopolska Lokalnie - Północ będziecie mogły zapoznać się ze wszystkimi projektami, które były realizowane w tym roku oraz oddać swój głos na inicjatywę, którą uważacie za najciekawszą i najbardziej potrzebną. Tym samym prosimy o głosy!

Rekrutacja do projektu "Troska dla zatroskanych"

October 15, 2018

Dotychczas o wypaleniu w dyskursie publicznym mówiono w kontekście wypalenia w pracy zawodowej i tego jak wpływa to na rozwój kariery jednostki. Tymczasem wypalenie dotyczy także aktywistów. Do jego negatywnych skutków społecznych należy brak dalszego zaangażowania, szczególnie ze strony aktywistek i aktywistów z dużym doświadczeniem, mogących przekazać wiedzę nowo zaangażowanym osobom, rozpad grup formalnych i nieformalnych, zmniejszenie ilości osób angażujących się w działania a tym samym spadek jakości działań.


Jesteś aktywistką lub aktywistą? Nieważne ile masz lat, od jak dawna i w jakiej organizacji działasz, wypalenie aktywistyczne może dotyczyć Ciebie lub Twoich kolegów i koleżanek z grupy, stowarzyszenia, pracy. Zapraszamy Was do udziału w projekcie! Od października do grudnia przeprowadzonych zostanie 10 spotkań grupy wsparcia połączonych z warsztatami psychoedukacyjnymi, w ramach których aktywiści i aktywistki przy wsparciu psychologa i kooterapeuty pracować będą nad poprawieniem zdolności radzenia sobie w sytuacjach stresowych, zarządzaniem emocjami oraz budowaniem obrazu samych siebie. Spotkania grupowe mają na celu nie tylko zbudowanie sieci wsparcia, ale także zaopatrzenie uczestników w praktyczne narzędzia pozwalające im na radzenie sobie po zakończeniu projektu. Uczestnictwo aktywistów w projekcie wpłynie pozytywnie nie tylko na ich własne funkcjonowanie ale przyniesie także korzyści dla macierzystych organizacji, a w konsekwencji dla społeczności lokalnej, dzięki udziałowi w projekcie zaangażowanie aktywistów w społeczeństwo obywatelskie stanie się bardziej zrównoważone, a przez to bardziej stabilne.
 

Zgłoś się już dziś i przekaż informację potencjalnie zainteresowanym osobom! Wystarczy wypełnić niniejszy formularz: https://goo.gl/forms/wOcPAmI4fD5pioQA2 Zgłoszenia przyjmujemy do 21 października (niedziela), ALE możliwe jest również dołączenie podczas trwania projektu – osoby zainteresowany prosimy o kontakt mailowy: zwrotnica@protonmail.com

Projekt jest współfinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, Gminy Miejskiej Kraków i Województwa Małopolskiego.

Staying „Together in Europe”! / Zostajemy „Razem w Europie”!

July 10, 2018

Meetings, discussions, workshops and preparing further activities to support asylum seekers. Together with youth workers from Germany, Slovenia, Spain, Greece, Italy, Sweden and Poland, we have taken part in the project „Together in Europe” financed by Erasmus+.
 

Asylum processes lasting for several months (or even years) limit migrants' access to official integration programs and insufficient state’s support for asylum seekers makes it difficult for them to adapt in a new environment. Often their situation is further complicated by the so-called Dublin deportation - a procedure of sending migrants back to countries through which they entered the EU. The project „Together in Europe” focused on practical problems related to supporting people who are stuck in asylum procedures in the EU.
 

The main event of the 5 months long project was a training course, which took place from 7 to 14 of April in Krakow. For 8 days youth workers from: FluMiCo - Flucht und Migration Cottbus, Fundacja IRSE, Zavod Voluntariat, Associazione Link, Punt de Suport de Persones Migrants, Hellenic Youth Participation and Refugees Welcome Stockholm shared information about the situation of asylum seekers in their countries, and also presented activities of their organizations. They established an international network of youth organizations and individuals working on supporting migrants – that will be useful in the case of Dublin deportations. On the other hand thanks to the meeting with a lawyer from the Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć we extended our knowledge on EU regulations in the field of international protection.
 

The core part of the training was meeting with the asylum seekers. We visited them in the reception center for foreigners in Podkowa Leśna - Dębak. Jointly with residents we were playing games, having sport activities, making music, painting and learning how to cook delicious Chechen, Georgian and Armenian food. The time we spent together was an opportunity to get to know each other and talk about the problems of asylum seekers: long procedures, lack of both integrational and material support.
 

Although the project „Together in Europe” is officially about ending, its effects are already visible! We are continuing our activities at the Dębak Center. Some of the training's participants visited the center residents again in May and June. Furthermore we are going to carry out a week-long camp of different activities for children living in the center during the summer holidays.

//
 

Spotkania, dyskusje, warsztaty i dalsze wspólne działania na rzecz osób ubiegających się o ochronę międzynarodową. Razem z organizacjami z Niemiec, Słowenii, Hiszpanii, Grecji, Włoch, Szwecji i Polski współtworzyliśmy projekt „Razem w Europie”, finansowany ze środków programu Erasmus+.
 

Ciągnące się miesiącami, a nierzadko nawet latami postępowania azylowe pozostawiają wiele migrantek i migrantów na marginesie oficjalnych systemów integracji. Niewystarczające wsparcie utrudnia im adaptację w nowym otoczeniu, a dodatkowy problem stanowią tzw. deportacje dublińskie, czyli odsyłanie ich do krajów przez, które kiedyś wjechały na teren Unii. W ramach projektu „Razem w Europie” skoncentrowaliśmy się na praktycznych problemach związanych ze wspieraniem osób, które utknęły w procedurach azylowych państw Unii Europejskiej.
 

Głównym wydarzeniem trwającego 5 miesięcy projektu był 8 dniowy trening, który odbył w Krakowie w dniach 7-14 kwietnia. W jego trakcie uczestnicy i uczestniczki z: FluMiCo - Flucht und Migration Cottbus, Fundacja IRSE, Zavod Voluntariat, Associazione Link, Punt de Suport de Persones Migrants, Hellenic Youth Participation i Refugees Welcome Stockholm dzielili się informacjami na temat sytuacji osób ubiegających się o ochronę międzynarodową w ich krajach, a także prezentowali działania swoich organizacji. Stworzona została sieć międzynarodowych kontaktów organizacji młodzieżowych zajmujących się wspieraniem migrantów i migrantek. Umożliwi ona reagowanie i kontynuacje wsparcia dla odsyłanych osób. Dzięki spotkaniu z prawniczką z Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć poszerzyliśmy wiedzę na temat unijnych regulacji w zakresie udzielania ochrony międzynarodowej.
 

Ważnym elementem szkolenia był wyjazd do ośrodka recepcyjnego dla cudzoziemców w Dębaku. Tam, wspólnie z jego mieszkańcami i mieszkankami, prowadziliśmy zajęcia sportowe i artystyczne dla dzieci oraz młodzieży, a także uczyliśmy się nawzajem gotować nasze narodowe potrawy. Spędzony razem czas był okazją do wzajemnego poznania się i rozmowy o problemach osób ubiegających się o ochronę międzynarodową.
 

Mimo że projekt „Razem w Europie” oficjalnie się kończy już widoczne są jego efekty! Kontynuowane są działania w Ośrodku w Dębaku. Uczestnicy szkolenia odwiedzili jego mieszkańców i mieszkanki ponownie w maju oraz czerwcu, a na sierpień planowana jest tygodniowa półkolonię dla dzieci mieszkających w ośrodku.


Rekomendacje.
 

Razem w Europie – jak wspierać osoby szukające ochrony międzynarodowej?

February 13, 2018

Migranci/migrantki, uchodźczynie/uchodźcy, osoby ubiegające się o ochronę - docierają i pozostają w naszych krajach. Od tego w jaki sposób zostaną przyjęci zależy powodzenie procesu integracji. Projekt "Razem w Europie" skupia się na praktycznych problemach związanych ze wspieraniem przybyszów, wymianie integracyjnych dobrych praktyk i doświadczeń oraz budowaniu sieci współpracy między pracownikami/pracownicami młodzieżowymi.

 

W ramach 8 dniowego treningu, który odbędzie się w Krakowie w dniach 7-14 kwietnia 2018,  pracownicy organizacji młodzieżowych z całej Europy będą zapoznawać się z sytuacją migrantów/migrantek w innych państwach Wspólnoty, poznawać doświadczenia innych grup, budować sieć konaków, a także poznawać osoby ubiegające się o ochronę międzynarodową w Polsce.


Do udziału w naszym treningu zaprosiliśmy 23 pracowników młodzieżowych z 7 państw: Grecji, Włoch, Polski, Hiszpanii, Słowenii, czyli państw, które dla ubiegających się o ochronę międzynarodową są krajami wjazdu na teren Unii lub Strefy Schengen, oraz Niemiec i Szwecji – punktów docelowych.

Istotnym elementem projektu jest także poszerzenie wiedzy uczestników i uczestniczek na temat unijnych regulacji prawnych w zakresie udzielania ochrony. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na procedurę odsyłania migrantów/migrantek do pierwszego państwa Unii oraz na braku mechanizmu szybkiego reagowania i kontynuowania wsparcia dla deportowanych osób.  

 

Celem projektu jest podniesienie jakości działań pracownic/pracowników młodzieżowych, zbudowanie sieci kontaktów umożliwiającej im efektywną współpracę międzynarodową, poszerzenie wiedzy oraz skuteczne zapobieganie radykalizacji nastrojów głównie młodzieży, zarówno społeczności przyjmującej, jak również imigrantek i imigrantów.

Projekt „Razem w Europie” otrzymał finansowanie Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+.

Listy do więźniów politycznych

December 27, 2017

Krymscy Tatarzy, aktywiści z Majdanu, a także zupełnie przypadkowe osoby. W rosyjskich więzieniach na powrót do domów czeka co najmniej 64 ukraińskich więźniów politycznych. W świąteczny czas wysyłamy do nich listy i pocztówki.

W 2017 roku liczba ukraińskich więźniów politycznych przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach podwoiła się. Porywani przez rosyjskie służby, torturami są zmuszani do przyznania się do winy, a następnie w fingowanych procesach skazywani na wieloletnie wyroki. Wielu z nich Święta i Nowy Rok spędzi w więzieniach i koloniach karnych po raz pierwszy, dla innych będzie to już drugi, trzeci lub czwarty rok.

Wysłanie listu, to bardzo proste, a zarazem niezwykle istotne wsparcie jakie możemy okazać więźniom. Listy są dla nich często jedynym oknem na świat, a także dają niezwykle ważne wsparcie moralne. Z drugiej strony dla służby więziennej są przypomnieniem, że wszystko co dzieje się za murami może wyjść na zewnątrz, a świat pamięta o więźniach.

28 grudnia spotkaliśmy się o 18:00 w Massolit Books & Cafe, aby wspólnie będziemy pisać listy i pocztówki. Działacze i działaczki naszej grupy pomagali w tłumaczeniu ich na język rosyjski oraz w poprawnym zaadresowaniu.

W trosce o czyste powietrze!

November 26, 2017

Z przyjemnością uczestniczyliśmy w tegorocznej gali Smogathonu. Smogathon to jedyna w swoim rodzaju inicjatywa, gdzie nauka, troska o środowisko i biznes spotykają się ze sobą. Każdego roku jury przyznaje nagrodę dla najbardziej innowacyjnego pomysłu na walkę ze smogiem w naszym mieście. Finał imprezy to maksymalna dawka inspiracji, pozytywnej energii i możliwość zdobycia najaktualniejszej wiedzy na temat ochrony zdrowia przed smogiem. Impreza dla każdego, kto chce być na bieżąco.

Please reload

bottom of page